12 September 2007 - 20:33Online replikace dat

Pokud používáte větší diskové pole a chcete se vyhnout problémům jako dnes postihli vshosting a musí obnovovat vše ze zálohy. A místo toho aby klientům běžel web, vidí jen takovouhle zprávu.

vshosting31.png

A jak tomu předejít ?

Snadno, používejte diskové pole z kvalitních disků a raidem5 + mějte vždy v serveru připravený hotspare disk. Při výpadku některého disku z pole dojde k jeho automatickému odpojení a připojení hotspare disku, pak stačí jen zajet fyzicky k serveru a vadný disk vyměnit.

Tohle řešení je dobré, ale stejně není neprůstřelné. Může se stát že Vám odejdou dva disky zároveň a celé je to k ničemu, proto je dobré ještě tyhle data přes gigabitovou síť v reálném čase replikovat na další pole v jiném serveru. Při dnešní ceně disků je to již celkem zanedbatelná investice. Vše umí řesit projekt drdb a implementace není složitá.

Došlo k výpadku celého hlavního pole, co teď ?

Tohle už záleží na tom jak máte postaven systém celého webhostingu. Můžete například celé pole přes NFS připojit do produkčního serveru a výpadek bude v řádu minut. Nebo zajedete do serverovny, prohodíte fyzicky disky a výpadek bude tak hodinu.

2 Comments | Tags: Hosting a housing

Comments:

  1. Taky jsem u VShostingu, výpadek jsem naštěstí nezaznamenal :) kdyby mi nepřišlo upozornění emailem ani bych o něm nevěděl. Hlavně že to šlape dál.

  2. Oni maji urcite vic serveru, tak treba jsi na jinem :)

    Ale jejich vypadek me spis vedl k tomuhle zamysleni, jak to lze resit – pokud se chce :D